Slováci sa obávajú viac USA než Ruska

Obranná dohoda s USA plní posledný mesiac médiá aj sociálne siete. Jedná sa o rámcovú dohodu, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce medzi Slovenskom a USA. O dohode začala rokovať ešte vláda Roberta Fica a vyplýva z nej, že Američania budú môcť využívať priestory na letisku v Sliači a Malackách, kde majú vybudovať novú infraštruktúru za viac ako 100 mil. eur. Podobnú dohodu uzavrelo 23 z 29 štátov NATO.

Napriek snahám viacerých verejných činiteľov i médií o vysvetlenie náplne obrannej dohody, sa začalo šíriť množstvo nepodložených tvrdení. Pozreli sme sa preto, čo si myslia Slováci na sociálnych sieťach o obrannej dohode s USA.

Až polovica zmienok je negatívna. Mnoho ľudí je vyslovene proti uzavretiu tejto dohody s USA. Dôvodov je hneď niekoľko. Najčastejšie sa spomínala strata suverenity Slovenska, okupácia nášho územia americkými vojakmi a zrada zo strany vlády. Niekoľkých verejných činiteľov, predovšetkým ministra obrany J. Naďaministra zahraničných vecí I. Korčoka diskutujúci obviňujú z vlastizrady a kritizujú ich proamerické postoje. Ministri aj prezidentka Z. Čaputová sa nevyhli obvineniam z podplácania, z kolaborácie s Američanmi ani vyhrážkam. Najviac podpory medzi diskutujúcimi získal generálny prokurátor M. Žilinka. Viacerí sa stotožnili s jeho pripomienkami k obrannej dohode a chválili aj jeho cestu do Moskvy, vďaka čomu ho považujú za „hrdinu“ či „PÁNA prokurátora“.

Takmer 23 % diskutujúcich sa obáva aj ohrozenia bezpečnosti Slovákov, často spomínali príbehy o agresívnom správaní amerických vojakov na zahraničných misiách. Podľa nich umiestnenie americkej vojenskej techniky a vojakov na našom území môže zo Slovenska spraviť terč pre ruské jadrové rakety. Viacerým diskutujúcim sa dohoda zdá nepotrebná, pretože nás nikto neohrozuje. Dokonca 3 % diskutujúcich cíti potrebu, aby sa k tejto téme vyjadrili občania Slovenska, a preto požaduje referendum o obrannej dohode.

Mnoho zmienok sa týkalo porovnávania Ruska s USA. Väčšiu kritiku si vyslúžilo USA, 12 % diskutujúcich kritizovalo najmä vojnové zločiny a krviprelievanie v Iraku, Afganistane či bombardovanie v Juhoslávii. Obviňujú USA, že chce vyprovokovať vojnu s Ruskom. Američania si vyslúžili aj pomenovania ako „krvilační bastardi, agresori či hnUSAci“. Rusku zase 6 % komentujúcich vyčítalo okupáciu Československa v roku 1968, anexiu Krymu, snahu obsadiť územie Ukrajiny a podporovanie vojny v Sýrii či Kazachstane.

Sledovali sme obdobie od 1. 12. 2021 do 21. 1. 2022. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Newton Media. V celkovom počte komentárov a príspevkov sú zahrnuté sociálne siete Facebook a Instagram, portály, fóra, blogy a recenzie.

Analýza bola spracovaná na vzorke 20 % komentárov.

Čítajte tiež

Infografiky

Top analytici za mesiac október

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v októbri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac september

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v septembri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac august

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v auguste najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac júl

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v júli najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Poďme na to!