Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v júli najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne venujú. Sledovali sme segmenty ako politológia, bezpečnosť, ekonómia, financie a sociológia. Z každého segmentu sme vybrali jedného analytika, ktorý mal v médiách najviac výstupov.
Spomedzi ekonomických analytikov dostal tento mesiac najväčší priestor ekonomický analytik INESS Radovan Ďurana. Najčastejšie sa vyjadroval k výhodám a nevýhodám implementácie e-faktúr, orientácií vlády na automobilový priemysel a rastúcemu trendu príjmovej chudoby. Politický analytik Radoslav Štefančík, sa v júli najčastejšie venoval téme poklesu preferencií SNS, úvahám Smeru o vlastnej frakcii v Európskom parlamente či nárastu protizápadnej orientácie u ľudí. Z bezpečnostných analytikov dostal najväčší priestor Vladimír Bednár. Najčastejšie komentoval dronový útok na Ukrajinu a tiež príchod stíhačiek F-16 na Slovensko a ich efektivitu pri obrane krajiny. Čo sa týka sociologických analytikov, najčastejšie bol medializovaný ekonóm Inštitútu pre výskum sociologických a ekonomických rizík – Martin Halás. Vyjadroval sa najmä k balíku opatrení na ozdravenie verejných financií na ďalší rok, zníženiu daňovej asignácie pre právnické osoby a tiež vplyvu výpadku ruskej ropy na infláciu. Podobným témam sa často venoval aj finančný analytik J&T Banky Stanislav Pánis, najmä teda konfliktu Ukrajiny a Slovenska o ruskú ropu a takiež zlacňovaniu ropy, ktoré sa začalo prejavovať na cenách pohonných hmôt na Slovensku a v okolitých krajinách EÚ.
Sledovali sme obdobie od 1.7.2024 do 31.7.2024. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Slovakia Online. Do analýzy boli zahrnuté všetky printové zdroje, online zdroje, televízie i rozhlas. Za relevantné sa považujú tie príspevky, ktoré obsahujú vyjadrenie analytika, príp. príspevky, ktorých autorom je samotný analytik. Príspevky, v ktorých je meno konkrétneho analytika len spomenuté, sa nepovažujú za relevantné.